Proptech Connect – Ki birtokolja az adatokat?

A Proptech Connect 2024 konferencia kiemelt témája az ingatlan- és építőipari digitalizáció és automatizálás jövője volt, különös tekintettel arra, hogy a technológia hogyan forradalmasítja a kereskedelmi ingatlanok működését. A konferencia előadói számos innovatív megoldást mutattak be, amelyek a fenntarthatóság, hatékonyság és felhasználói élmény területén hozhatnak előrelépést.

Az eseményen kiemelkedő szerepet kapott az adat tulajdonjoga, amely az iparág egyik kulcskérdésévé vált. Egyik panelbeszélgetés fő kérdése az volt: “Ki birtokolja az adatokat?”, ami egyre inkább meghatározza az ingatlanpiaci döntéseket. A londoni eseményen részt vettek a hazai piac kiemelkedő szereplői is, mint az IREMS vezetősége: Kozma Andreas és Kozma Eszter, Radványi Gábor, a Futureal-tól, és az Adventum képviseletében Mihályfi Marcell.

Az automatizáció és a mesterséges intelligencia (AI) szerepe is hangsúlyos volt, bár néhány résztvevő, különösen az ingatlanvagyon-kezelők, úgy vélték, hogy az AI körüli hype kezd csillapodni, és inkább az adatfeldolgozásra és a tényleges eredményekre helyeződik a hangsúly.

A beszélgetések során többször felmerült, hogy a különböző automatizációs megoldások hogyan segíthetik a költségcsökkentést, különösen egy olyan korszakban, ahol magas a kamatláb és a működési költségek. A technológia nem csak az ingatlanok energiafogyasztását optimalizálhatja, hanem a bérlői igényeket is jobban ki tudja elégíteni, így a vagyonkezelők jobban fel tudják mérni, mely helyiségeket használják aktívan, és hogyan lehet hatékonyabbá tenni az ingatlanok működését.

A Proptech Connect 2024 digitalizációs panelbeszélgetését Kalmár Zoltán, a ProptechZoom alapítója vezette, ahol több iparági szakértő osztotta meg véleményét a technológiai újításokról és azok szerepéről a kereskedelmi ingatlanpiac hatékonyságának növelésében. A panel tagjai között volt Zuzanna Paciorkiewicz, a Cushman & Wakefield Közép-Kelet-Európai Vagyonkezelési Üzletág társigazgatója, Jonas Hafner, a REInvest Asset Management S.A. digitális transzformációért felelős vezetője, Costas Koureas, a MAPP IT-vezetője, és Annie Marston, a RE:Sustain termékigazgatója.

A beszélgetés központi témája az volt, hogy hogyan lehet a technológiát és az automatizálást hatékonyan integrálni a kereskedelmi ingatlanok működtetésébe, illetve hogy ez milyen hatással van a vagyonkezelésre és az épületek felhasználói élményére. Zuzanna Paciorkiewicz kiemelte, hogy az épületek automatizálása révén hatékonyabbá válik a működés, de ez csak akkor érhető el, ha a technológia észrevétlen marad a felhasználók számára. Elmondta, hogy a felhasználók gyakran megszakítják a rendszerek működését, ezért fontos, hogy az automatizáció ne legyen tolakodó, hanem segítse a gördülékeny működést.

Jonas Hafner az automatizáció előnyeit a vagyonkezelés szempontjából emelte ki, mondván, hogy a technológia használata növeli a hatékonyságot és jobb döntéshozatalt tesz lehetővé, különösen a CapEx, a stratégiai tervezés, valamint az értékesítési döntések terén. Kiemelte, hogy bár az ilyen beruházások közvetlenül ritkán térülnek meg azonnal, hosszú távon javítják az ingatlan értékét és a bérlői megtartást.

Costas Koureas az informatikai rendszerek szerepére hívta fel a figyelmet, különösen az adatok strukturálása és a rendszerek integrációja terén. Szerinte a hatékonyság növeléséhez a technológiákat nemcsak bevezetni, hanem helyesen kezelni is kell, hogy az adatokat megfelelően tudják feldolgozni és felhasználni.

Annie Marston a fenntarthatósági szempontokat emelte ki, hangsúlyozva, hogy az automatizálásnak és az AI-alapú megoldásoknak nemcsak az épületek energiafogyasztását kell optimalizálniuk, hanem a felhasználók kényelmét és a rendszer zökkenőmentes működését is biztosítaniuk kell. Az ő meglátása szerint az adatok gyűjtése nem elég; fontos, hogy ezeket megfelelően elemezzék és hasznosítható, gyakorlati megoldásokra váltsák.

A panelbeszélgetés fontos tanulsága az volt, hogy a technológiai fejlődés nem öncélú, hanem arra szolgál, hogy növelje az ingatlanok hatékonyságát, javítsa a felhasználói élményt és elősegítse a fenntarthatóbb működést.

Az esemény összességében számos gyakorlati példát és megoldást mutatott be arra, hogy hogyan lehet a proptech eszközökkel támogatni az ingatlanpiac szereplőit a hatékonyság és fenntarthatóság elérésében. A konferencia nem csak a technológiai újításokról szólt, hanem arról is, hogy hogyan lehet ezeket az újításokat emberközpontúan, a bérlők és felhasználók igényeire szabva alkalmazni.

Legfrissebb

Kapcsolódó hírek

Smart Building túra Amszterdamban

Mit tanulhattunk a 2Amsterdam, a Danone és a Microsoft Innovation Hub Amsterdam okosépület-útjából? 🔎 Múlt héten exkluzív rendezvényt tartott a BGrid és a Smart Edge Solution közös szervezésben, ahol Európa-szerte

Megtaláltuk a CEE régió leginnovatívabb proptech startup-jait

A ProptechZoom és a Property Forum együttműködésének eredményeként elindítottuk a CEE Proptech Awards-ot, amely célja a kelet-közép-európai régió leginnovatívabb proptech megoldásainak támogatása és terjesztése. A verseny kiemelkedő lehetőséget kínál a

Átadták az Impact Awards díjakat a Real Expo-n

A Real Expon 2024-ben megrendezett IMPACT Awards célja a leginnovatívabb startupok és technológiák kiemelése volt, amelyek hozzájárulnak az épített környezet fenntarthatóságához és dekarbonizációjához. Dirk Paelinck, az European PropTech Association vezetője