A proptech a fintech-hez képest később indult el hódító útjára, de ma már egyre több megoldást kínál az ingatlanpiaci szereplőknek, legyenek azok lakások vagy éppen kereskedelmi ingatlanok. Számtalan startup jelent meg a piacon, rengeteg innováció létezik számos problémára. Magyarországon még csak mostanában kezd igazán meghatározó lenni az iparág, amelyet felerősített a pandémia, az energiaválság és a fenntarthatóság iránti egyre nagyobb elkötelezettség.
Az ingatlanpiac korábban az egyik legkevésbé digitalizált szektorok egyike volt, ami annak köszönhető, hogy a 2015–2020 közötti időszakban kiemelten sikeres volt az ágazat, ezért nem voltak rákényszerítve a szereplők, hogy hatékonyan bánjanak az erőforrásokkal. Most azonban változnak az idők, amely ösztönzi a digitalizációt is. Olyan történelmi időszakban élünk, amikor megtapasztalhattuk a világméretű járványt, most pedig háború zajlik, emellett globális energiakrízis lépett fel, különösen Európában.
A Proptechzoom átfogó felmérést végzett az ingatlanpiaci szereplők között, amely alapján 5 fő okra vezeti vissza az ingatlanpiaci digitalizáció lemaradását:
- a transzparencia kényes kérdés, nem egyértelmű a motiváció;
- a piac sikeressége hátráltatta ezeket a folyamatokat, hiszen nem érezték szükségességét;
- az ingatlanpiac egyedisége, projekt jellege, hiszen ez nem sorozatgyártás, digitalizálni repetitív folyamatokat lehet;
- rugalmatlan a piac, két okból is: hosszú ideig épül egy ingatlan, nem lehet változtatni rajta, illetve a bérleti szerződések is 3-5 évre születnek, a piac nem követ le minden változást azonnal;
- piac befektetői jellege: mindent ROI alapon számol, az innováció jellege miatt ritkán térül meg rövid távon.
Ma már a proptech (property+technology) számos ingatlanpiaci kihívást képes megoldani, szinte már a bőség zavarától szenved a piac. Nehéz megtalálni a fogyasztó számára legjobb módszereket, illetve az egyes technológiákat össze is kell csiszolni, hogy azok kompatibilisek legyenek egymással. A pandémia felerősítette az új technológiák térnyerését, kezdve a tervezéstől (pl. BIM) az érintésmentes megoldásokon át egészen a kihasználatlansági adatokig, most pedig a mesterséges intelligencia (MI) hódít.
A teljes cikket itt tudod elolvasni:
https://realista.ingatlan.com/eljovendo/a-proptech-szerepe-erosodik-az-uj-ingatlanpiaci-trendekben/
Kövesd az oldalunkat a Facebook-on és a linkedinen is!