Az építőiparban jelentős kihívásokkal szembesülnek a vállalatok: egyre növekvő munkaerő-költségek, a szigorodó szabályozások, valamint az adminisztrációs terhek mellett mind nagyobb elvárás a hatékonyság és versenyképesség fenntartása. A szervezetfejlesztés, az innováció és az új módszertanok használata lehetnek azok a kulcsfontosságú elemek, melyek új lendületet adnak az iparág számára. Az IPD (Integrated Product Development) és a LEAN szemlélet alkalmazása a nemzetközi és hazai kiválóságok által felvázolt folyamatok mentén képes átalakítani a vállalati működést, optimalizálni a kivitelezési folyamatokat és megszüntetni a régi beidegződéseket.
Az Infotér által szervezett CONTECH konferencián a mindset change-ről szóló kerekasztal beszélgetés előtt Rodde Dr. Nina (Lumico GmbH) előadásában bemutatta az integrált projektmegvalósítás előnyeit, különösen a kivitelezési szimulációk szerepét a hatékonyság növelésében. Az előadást követő panelbeszélgetés során a szakértők, mint Dr. Paulinyi Gergely (Paulinyi and Partners), Benkei Sándor (Óbuda Group), Kalmár Zoltán (ProptechZoom) és Nyerges Viktória (Contech Consulting), megvitatták, hogy az építőiparban miért elengedhetetlen a mindset change, vagyis a gondolkodásmód megváltoztatása, valamint hogyan illeszthetők be az új technológiák és módszertanok a magyarországi vállalatok működésébe.
Miért van szükség a mindset change-re az építőiparban?
A PESTEL elemzés alapján a politikai, gazdasági, technológiai és környezeti tényezők jelentős hatást gyakorolnak az építőiparra. Ezek a változó külső hatások – a piac globális dinamikájától kezdve az állami szabályozásokig – olyan új stratégiákat követelnek, amelyek képesek hatékonyan alkalmazkodni ezekhez a kihívásokhoz. Paulinyi Gergely és Nyerges Viktória szerint az iparág akkor tud sikeresen alkalmazkodni, ha a vállalatok felismerik az innováció szükségességét és a régi vezetési struktúrákat modern, agilisabb megközelítések váltják fel.
Az innováció szerepe az építőiparban
Kalmár Zoltán szerint az innováció az építőipar vállalati működésének minden területét érinti. A stratégia, kultúra, erőforrások – legyen szó a humánerőforrásról, eszközökről vagy folyamatokról – mind átalakulhatnak egy hatékonyabb, jobban működő rendszer érdekében. Az innováció első lépéseként elengedhetetlen, hogy a vállalatok felmérjék saját érettségüket, azonosítsák problémáikat, és meghatározzák azokat a lehetőségeket, amelyekre alapozva elindíthatják a változásokat.
Hogyan építsünk innovatív szervezetet?
A beszélgetés során Paulinyi Gergely hangsúlyozta, hogy a vezetői elkötelezettség és a gondolkodásmód felülvizsgálata nélkülözhetetlen az innováció bevezetéséhez. Benkei Sándor az integrált projektmenedzsment és a LEAN szemlélet konkrét példáin keresztül mutatta be, hogyan lehet a vállalati működést átalakítani. A LEAN célja, hogy a vállalatok minden folyamatukat optimalizálják, minimalizálva a pazarlást és növelve a termelékenységet.